1

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) را راه اندازی نموده است. این سامانه در راستای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم راه اندازی شده است. مطابق ضوابط حاکم، اخذ هرگونه خدمات پایه برای تمامی مشتریان حقیقی و حقوقی منوط به ثبت اطلاعات و شناسایی اشخاص مذکور است. لذا کلیه افراد قبل از مراجعه به کارگزاری می بایست از طریق لینک زیر وارد سامانه سجام شده و در این سامانه ثبت نام نمایند.

ورود به سامانه سجام

2

قبل از اینکه بتوانید به خرید و فروش سهام در بازار سرمایه بپردازید، ابتدا باید کد سهامداری یا کد بورسی داشته باشید. کد بورسی شناسه‌ای است که از سه حرف و ۵ عدد تصادفی تشکیل می‌شود. برای دریافت کد بورسی باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام نموده و سپس با در دست داشتن اصل مدارک شناسایی به کارگزاری مراجعه و نسبت به تکمیل فرم های مربوطه اقدام کنید. درصورتیکه امکان مراجعه حضوری وجود نداشته باشد، باید نسبت به اخذ گواهی امضاء از دفاتر اسناد رسمی بر روی فرم اقدام گردد و سپس اصل فرم به همراه کپی مدارک شناسایی لازم از طریق پست ارسال گردد.

3

معاملات اوراق بهادار از ساعت 9 تا 12:30 روزهای شنبه تا 4شنبه هر هفته به جزء روزهای تعطیل انجام می شود. همچنین ساعت پیش گشایش بازار که در آن امکان انجام معاملات وجود ندارد از 8:30 شروع و تا 9 ادامه می یابد. در زمان پیش گشایش امکان ورود سفارش و تغییر قیمت وجود دارد.

4

سازمان بورس به منظور جلوگیری از نوسانات بی رویه و شدید قیمت سهام، میزان افزایش یا کاهش قیمت سهام را در هر روز کاری محدود کرده است. قیمت اوراق بهادار قابل معامله در بورس و فرابورس نسبت به قیمت مرجع تعیین می شود و ورود سفارش ها در هر روز صرفاً در این دامنه قیمت مجاز است. در حال حاضر دامنه نوسان سهام و حق تقدم سهام در بورس و فرابورس به شرح جدول زیر است.
شرح بورس فرابورس
سهام ±5 ±5
حق تقدم سهام ±10 ±5

5

پس از انجام معاملات، تسویه معاملات بین فروشنده و خریدار توسط کارگزار فروشنده و کارگزار خریدار از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می شود. تسویه معاملات سهام دو روز کاری بعد از انجام معامله (T+2) صورت می گیرد و تسویه معاملات اوراق مشارکت و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) یک روز کاری بعد از انجام معامله (T+1) صورت می گیرد.

6

بله، هر مشتری می تواند نزد هر کارگزار یک حساب داشته باشد هرچند به دلیل دریافت خدمات بهتر توصیه می شود هر مشتری فقط با یک کارگزاری کار کند.

7

قیمت عرضه و تقاضا یک سهم را به صورت لحظه ای و با تغییرات لحظه ای می‌توان از سایت شرکت فناوری بورس تهران به آدرس زیر مشاهده کرد و نیاز به مراجعه حضوری به تالار بورس نیست. شرکت فناوری بورس تهران

8

تعیین قیمت سهم تابع عوامل مختلفی است که مهمترین آن سودآوری شرکت، انتظار سودآوری آتی شرکت و شرایط کلان اقتصاد کشور است.

10

منظور از بهترین عرضه، پایین ترین قیمتی است که برای فروش یک سهم در سیستم معاملات وارد شده است. و منظور از بهترین تقاضا بالاترین قیمتی است که برای خرید سهام در سیستم معاملات وارد شده است.

11

به کسانی که سهام شرکت را در تاریخ مجمع در اختیار داشته باشند حق تقدم تعلق می گیرد. این افراد می توانند حق تقدم خود را در بورس به سایر سرمایه گذاران واگذار نمایند. برای خرید حق تقدم در بازار نیاز به شرایط خاصی نیست. تنها باید بتوانید در مهلت مقرر شده یا دوباره آن را بفروشید یا اینکه با پرداخت مبلغ اسمی سهام ( واریز1000 ریال به حساب شرکت) در افزایش سرمایه شرکت کنید.

12

کارمزد خرید کارمزد فروش جمع کل
0.00464 0.00975 0.01044

13

می توانید به کارگزاری که سهام را برای شما خریده است مراجعه نمائید تا اطلاعات حساب شما را در اختیارتان قرار دهد. همچنین می توانید با مراجعه به دفاتر پیشخوان مورد تائید شرکت سپرده گذاری مرکزی و ارائه مدارک خود، یک کد و رمز عبور دریافت کنید تا از طریق آن بتوانید با ورود به سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اطلاعات سهام خود را دریافت نمائید.

14

پس از بازگشایی نمادهایی که دامنه نوسان آن آزاد است (مثلا بعد از مجمع عادی سالانه یا فوق العاده) حجم مبنای آن نماد یک خواهد بود. همچنین در بازار فرابورس نیز حجم مبنا یک منظور شده است.

15

دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار دارد که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود. سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند به فروش برسانند. هرچند می‌توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد.

16

اصل مدرک شناسایی معتبر، آخرین برگه سهام ممهور به مهر شرکت کارگزاری قبلی و یا امور سهام و تکمیل فرم درخواست انتقال ناظر نزد کارگزاری جدید برای تغییر ناظر مورد نیاز است.

17

گاهی برای دریافت سود سهم یا موارد دیگر، به برگه سهم خود نیاز پیدا می کنید. برای دریافت برگه سهام با در دست داشتن اصل کارت ملی به واحد پذیرش کارگزاری مراجعه کنید.

18

این اوراق قابلیت معامله در فرابورس را دارند. هر برگ از این اوراق معادل ۵,٠٠٠,٠٠٠ ریال تسهیلات خواهد بود. اعتبار اوراق از تاریخ خرید به مدت دو سال می‌باشد. در صورتیکه مدت اعتبار اوراق به اتمام رسد و دارنده آن از تسهیلات خود استفاده ننماید، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق به ایشان مسترد نخواهد شد. لذا اکیداً توصیه می‌شود سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند تا قبل از پایان مهلت اعتبار، اوراق را در بازار به فروش برسانند. ضمناً فروش این اوراق تا 4 ماه پس از تاریخ خرید، امکان پذیر نیست.

19

- برای اطلاع از عرضه‌ اولیه باید اخبار سایت‌های رسمی را پیگیری کنید. در کانال تلگرام کارگزاری‌ به آدرس @savbroker نیز زمان عرضه های اولیه‌ اطلاع رسانی خواهد شد.
- از کامل بودن مدارک خود اطمینان حاصل نموده و در صورتی که نقص مدارک دارید در اولین فرصت با کارگزاری تماس گرفته و نسبت به تکمیل مدارک اقدام فرمائید.
- قبل از شروع زمان عرضه اولیه، موجودی حساب خود را برای خرید افزایش دهید.
- سفارش خرید عرضه را صرفاً از طریق سامانه آنلاین ثبت فرمائید.
- درصورت عدم امکان ثبت سفارش در سامانه آنلاین، سفارش خرید می بایست حداكثر تا پایان ساعت اداري روز قبل از عرضه به کارگزاری اعلام شده باشد.

1

زمانی‌که شما قبلا سهمی را در کارگزاری دیگر خرید کرده باشید و تمام سهم شما آن کارگزاری باشد و حالا خرید خود را از طریق ساوآفرین انجام دادید کارگزار ناظر شما همان کارگزاری است که قبلا خرید خود را انجام داده اید و تمام سهام شما به آن کارگزاری می رود.

2

محدودیت حجمی، حداکثر تعداد اوراق بهاداری است که در هر نماد معاملاتی طی هر سفارش در سامانه‌ی معاملات وارد می‌شود. به عنوان مثال درصورتیکه آستانه حجم معاملات سهم شما 50000 باشد و شما تعداد 55000 را وارد سامانه معاملات نمائید، سیستم خطا می دهد.

3

خیر؛ انجام "معاملات آتی" در "سامانه معاملات آنلاین سهام" امکان‌پذیر نیست. برای انجام معاملات آتی سکه می‌توانید از نرم افزار تحت وب دیگری استفاده کرد.

4

بله؛ ارسال سفارشات در لحظه صورت می‌گیرد. دقت داشته باشید که نوع مرورگر مورد استفاده و سرعت اینترنت در این رابطه تاثیرگذار است.

5

بله؛ در سامانه معاملات آنلاین خرید سهام از محل فروش سهام دیگر در‌‌صورت کافی بودن موجودی حاصل از فروش برای خرید، به صورت همزمان امکان‌پذیر است.

6

خیر امکان پذیر نمی باشد چون سررسید دریافت وجه حاصل از فروش سهام 2 روز کاری می باشد .

7

هر یک از مشتریان کارگزاری می‌توانند با دریافت معرفی نامه از کارگزاری و مراجعه به یکی از شعب بانک ملت نسبت به معرفی حساب مورد نظر جهت برداشت مستقیم وجه اقدام کنند.

8

بله؛ در حال حاضر برخی اوراق مشارکت قابلیت معامله در فرابورس را دارند. لذا امکان خرید و فروش این اوراق در سیستم معاملاتی آنلاین نیز وجود دارد.

9

خیر؛ در‌حال ‌حاضر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله( ETF )، در فرابورس می‌باشند. لذا امکان خرید و فروش واحدهای این صندوق ها در سیستم معملاتی آنلاین وجود ندارد.

?

پس از احراز هویت، در صورتیکه کد بورسی صادر شده باشد، کد اعلام میگردد.

?

باید با همان شماره قبلی، ادامه ثبت نام و مراحل خرید را انجام دهند.

?

فعلا امکان پذیر نیست،در حال بررسی این مورد هستیم. منتظر باشند.

?

اگر اطلاعات تائید شده باشد، اعلام میگردد منتظر باشند. اگر تائید نشده باشد نواقص اطلاع داده میشود.

?

درصورتی که در اپلیکیشن وجود ندارد با کارگزاری تماس گرفته شود

?

اعلام میشود چند روزی منتظر باشند در صورت عدم تغییر پیغام تماس گرفته تا پیگیری های لازم انجام گیرد.

?

اعلام میگردد از اپلیکیشن امکان فروش سهام وجود ندارد. برای این امر باید از ساوآفرین کد کاربری و رمز عبوردریافت کنند.

?

اگر در تهران هستند مراجعه حضوری به ساوآفرین داشته باشند، در غیر اینصورت باید فرم های احراز هویت از سایت کارگزاری دریافت و تکمیل نموده و در دفاتر اسناد تائید امضا انجام گردد و با پست به کارگزرای ارسال گردد.

?

به افرادی که تا قبل از مجمع فوق العاده سهام داشته اند، افزایش سهام تعلق میگیرد.

?

فعلا کارگزاری در شهرستانها شعبه ندارد.

?

میزان سود سهام پس از برگزاری مجمع تعیین شده و زمان واریز آن نیز اعلام میگردد.

?

پس از انکه وارد کردن اطلاعات سهامدار در اپلیکیشن یا سایت اطمینان حاصل شد واریزی از طریق شرکت آسان پرداخت انجام میشود در غیر اینصورت با اپ تماس گرفته شود

?

اگر از اپلیکیشن فقط خرید کرده باشند قابل محاسبه است در غیر اینصورت باید از پرتفوی خود مشاهده کنند.

?

زمان عودت تاریخ توسط خود کاربر مشخص میگردد.

?

صرفا فقط حساب شارژ شده و میبایست اقدام به خرید نیز صورت گیرد